Explorer böngészőben!
Figyelmeztető ablak megjelenése: Vagy fent, vagy lent látható.
Mely attól függ, hogy melyik EXPLORER típust használjuk!
Ablak nem látható, frissíteni kell az oldalt, és megjelenik a figyelmeztető ablak!
Ha áttanulmányoztad ezen oldalt, akkor kattints ide,
és teszteld le ezt a védelmet is, próbáld meg az oldal másolását.
Mielőtt lentebb megtekintenéd a Weboldal másolási védelem program leírását, olvasd el, e rövid elmélkedést.
Az a hír járja, hogy a World Wide Web Consortium (W3C) támogatja a nyílt internetes HTML5 szabványhoz, hozzáadjanak másolásvédelmet is.
Ha így lesz, akkor a böngészők megakadályozhatják:
A múltat, a jelent, és a jövőt is figyelembe véve, a szervert üzemeltető rendszergazda és a titkosszolgálat elől, nem létezik, és nem is fog létezni védettség.
Jelenleg ami egy kicsit is megvédhető a felhasználóktól, a weboldal szerveroldali forrása és az adatbázis tartalma mindaddig, amíg közzé nem tesszük.
A webhely feltörése nélkül nem lehet megszerezni, a szerveroldali kódokat (például, a php kódok), és az adatbázist, tartalmát.
A biztonsági adatok védelméről a weblap tulajdonosának, és a tárhely renszergazdájának kell gondoskodni. E két feltételből elég, ha csak az egyik nem teljesül, vége a biztonságnak.
A világhálóra feltett weboldalra (honlapra) teljes másolásvédettség, jelenleg nem létezik.
Minden adat és kép, amit a kliens gépére küldünk, az letöltődik az adott felhasználó számítógépére, mely a böngészőben feldolgozásra, azaz, megjelenítésre kerül. Az így letöltődött adatokat, képeket, le lehet másolni.
Nem csak weboldalaknál, de az ipar területén megjelenő szabadalmak újítások is körülbelül öt (5) évig vannak biztonságban, kereskedelemben megjelenő védettség alatt.
Ősidők óta emberi tulajdonság, ami az ember látószögébe kerül, hasznosnak találja, és a technikai feltételek is adottak, lemásolja.
Nézzünk egy drasztikus másolási példát arra az esetre, ha minden jelenleg ismert és jövőben megjelenő védelmet beiktatnánk weboldalunkba:
A képekről készíthető fotók védelmére, előre elkészített egyedi vízjelet alkalmazzunk, melyet a képünk tetszőleges részén helyezünk el.
A vízjellel ellátott képünket lemásolják, akkor azt csak a vízjellel együtt tudják, így bármikor nyomon követhető.
A vízjel eltüntetése egy képről úgy, hogy a kép ne sérüljön, komoly és nagy gyakorlatot igénylő művelet, nem beszélve a ráfordított időről.
Ha adatokat, tartalmazó dokumentumot, kép formátumban jelenítünk meg a weboldalunkon, akkor azt, csak képformátumban másolhatják.
Az így lemásolt dokumentumot, csak olvashatják, mint a könyvtárból kihozott könyvek tartalmát, de saját részre, mint program elkészítéséhez történő felhasználásra, nem alkalmas.
További felhasználáshoz, akár a weboldalról, akár az általa kép formátumban lévő program információkat, csak úgy tudja alkalmassá tenni, ha a tartalmat, azaz minden karaktert billentyűzet segédletével egy másik fájlba, begépel.
Mivel ez a fajta adatszerzés munka és időigényes, nem beszélve az elgépelési hibákról, nem szeretik a felhasználók, és nem bajlódnak vele.
Mit tehetünk weboldalainkkal addig is, még az új HTML5 szabványok, a gyakorlatban is működőképesek lesznek.
A következő részben, egy bemutató látható a weboldal, vagy annak egy meghatározott területére vonatkozó másolási védelemre.
Tovább fokozhattam volna a másolási védelem nehézségét, ha a lent, leírtakat, IFRAME ablakban jelenítem meg.
Az IFRAME ablak méretét úgy állítom be, hogy a dokumentum áttekintéséhez, le-fel és jobbra-balra keljen mozgatni a görgetősávot.
A további részek szabadon másolhatók, és ha megfelelőnek találják, saját részre bárki felhasználhatja.
Ezzel nem azt akarom bizonyítani, hogy a weboldal tartalmából, valamilyen részek nagyon fontosak a felhasználónak, azt nem tudja lemásolni.
De, előbb vagy utóbb, megunja az időigényes másolgatást, és rájön:
Kezdődhet a Weboldal másolási TESZT!
Állítsuk be a stopperórát, és teszteljük:
Weboldal másolási védelem, programjának leírása:
Összegezve:
Adatokat és képeket másolás védetté tenni, csak egy jól felépített adatbázissal tudunk levédeni.
Adatbázisban tárolt anyagokat, a szerver rendszergazdáján kívül, csak az tudja megnézni, akinek a rendszergazda, a felhasználónév és jelszó pároshoz, beállítja a jogosultsági szintet.